Καθαρά και ξάστερα από το Σάββατο νέος Πρόεδρος της ΚΕΔΕ είναι ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου ο οποίος ξεκινά την προσπάθεια επίλυσης των προβλημάτων της αυτοδιοίκησης.
![Χατζηβασιλείου Χατζημιχαηλίδης](https://www.neathess.gr/wp-content/uploads/2024/03/Χατζηβασιλείου-Χατζημιχαηλίδης-1068x473.jpg)
Χθες βέβαια είχαμε και την κατανομή των αξιωμάτων για όλο το διοικητικό συμβούλιο, με τον Δήμαρχο Αθηναίων να μένει εκτός, ενώ στη θέση του Α΄ Αντιπροέδρου εξελέγη o Γρηγόρης Κωνσταντέλλος Δήμαρχος Βάρης- Βούλας- Βουλιαγμένης και στη θέση του Β΄ Αντιπροέδρου ο Γεώργιος Παπαναστασίου Δήμαρχος Αγρινίου
Στη θέση του Γενικού Γραμματέα εξελέγη ο Δημήτρης Καφαντάρης, Δημοτικός Σύμβουλος Πύλου –Νέστορος , όπως επίσης κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης εξελέγησαν και τα επιπλέον επτά αιρετά μέλη – πέραν του Προεδρείου – που απαρτίζουν την 11μελή Εκτελεστική Επιτροπή.
![Παπαδημητρίου Κουτούζογλου](https://www.neathess.gr/wp-content/uploads/2024/03/Παπαδημητρίου-Κουτούζογλου-1068x475.jpg)
Συγκεκριμένα εξελέγησαν οι Ελευθέριος Ραβιόλος, Δήμαρχος Καρύστου, ο κ. Βασίλειος Τσιάκος, Δήμαρχος Καρδίτσας, ο κ. Θεόδωρος Αμπατζόγλου, Δήμαρχος Αμαρουσίου, ο κ. Χρήστος Τεντόμας, Δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων, ο κ. Ευάγγελος Μπαρμπάκος, Δημοτικός Σύμβουλος Καλλιθέας, ο κ. Σίμος Δανιηλίδης, Δήμαρχος Νεάπολης -Συκεών και τέλος ο κ. Κώστας Ζαχαριάδης, Δημοτικός Σύμβουλος Αθηναίων.
![Παπαφωτίου Γιαννούλης](https://www.neathess.gr/wp-content/uploads/2024/03/Παπαφωτίου-Γιαννούλης-1068x877.jpg)
Αυτό που μένει να δούμε είναι τι θα γίνει με τα φλέγοντα ζητήματα της αυτοδιοίκησης που θα κρίνουν εν πολύς το αύριο του θεσμού.
Θέματα, όπως ο νέος Κώδικας, η διαχείριση των υδάτων, το Τέλος Ταφής, η καταστατική θέση των Αιρετών, η νομική προστασία των Αιρετών, η συμμετοχή στη διαχείριση και όχι μόνο στην απορρόφηση των χρηματοδοτήσεων, η ανάγκη νέων μόνιμων προσλήψεων και άλλα πολλά.
Επανεκλογή Κυρίζογλου με 66% στις εκλογές της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ)
Απάντηση χωρίς απάντηση σε σχόλιο της εφημερίδας Ελεύθερο Βήμα από τον κ Κουφοτόλη
Apolitic: Έχει ο καιρός γυρίσματα…
Νομικές ενέργειες για την ΕΒΖ ετοιμάζουν αγρότες της Ημαθίας
Από Παπαστεργίου, Μυλόπουλο, Ζαρωτιάδη προτάσεις για την αλλαγή των νεοφιλελεύθερων πολιτικών
Ο Τάσος Χατζηβασιλείου στην βιβλιοπαρουσίαση του Δημήτρη Τσιόδρα
Υποψήφια Ευρωβουλευτής η Βούλα Πατουλίδου – Χάνει την θέση του Αντιπεριφερειάρχη;
Δράση για το σχολικό εκφοβισμό τη Τετάρτη στο Νέο Σκοπό
Γιάννης Μυλόπουλος: Δημιουργία κοινωνικού μετώπου στην Κ. Μακεδονία
Επανεκλογή Κυρίζογλου με 66% στις εκλογές της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ)